|
|
|
The Times
  • GIRLS' TRACK AND FIELD: Mt. Markham sprinters stand out at league meet

  • MAY 14 GIRLS' TRACK AND FIELD A strong showing bey their sprinters led the Mt. Markham Mustangs to a second-place showing Tuesday at the Center State Conference’s Division II championship meet. The Mustangs went 1-2-3 in the 100-meter dash and 1-2-4 in th...
    • email print
  • CENTER STATE CONFERENCE DIVISION II AND III CHAMPIONSHIP MEET
    A strong showing bey their sprinters led the Mt. Markham Mustangs to a second-place showing Tuesday at the Center State Conference’s Division II championship meet.
    The Mustangs went 1-2-3 in the 100-meter dash and 1-2-4 in the 200.  Mt. Markham edged Cooperstown by four points to finish as the runner-up to champion Sauquoit Valley.
    Heather Curtin edges Mt. Markham teammate Anna Tofolo 13.21 seconds to 13.23 to win the 100-meter dash while Erica Cornmire ran third. Tofolo turned the tables in the 200, giving the Mustangs another 1-2 combination with Cornmire running third.
    Tofolo added a win in the long jump and ran fourth in the 400-meter race while Cornmire and Curtin made up half of the second-place four-by-100-meter relay team.
    Elisa Marchione gave Sauquoit Valley three first-place finishes in the 100- and 400-meter hurdles and the triple jump.
    Remsen won the Division III championship behind Alycia Atwell-Chwazik’s wins in the 100-meter hurdles and the long and triple jumps. Sara Manning placed first in the discus and third in the shot put for Owen D. Young.
    DIVISION II
    TEAM POINT STANDINGS
    1, Sauquoit Valley    171  
    2, Mt. Markham    92  
    3, Cooperstown    88  
    4, Waterville    59  
    5, Canastota    55  
    6, Sherburne-Earlville    41  
    7, Morrisville-Eaton    21  
    100 METERS — 1, Heather Curtin (Mt. Markham), 13.21 seconds. 2, Anna Tofolo (Mt. Markham), 13.23. 3, Erica Cornmire  (Mt. Markham), 13.75. 4, Jenna Kent (Morrisville-Eaton), 13.86. 5, Emily Palmer (Sherburne-Earlville), 13.96. 6, Chantel Huntington (Cooperstown), 14.18.
    200 METERS — 1, Anna Tofolo (Mt. Markham), 27.10 seconds. 2, Heather Curtin (Mt. Markham), 27.24. 3, Emily Calkins (Cooperstown), 27.71. 4, Erica Cornmire (Mt. Markham), 28.53. 5, Maeline Rae Hollenbeck (Sauquoit Valley), 28.65. 6, Caitlin Keator (Sauquoit Valley), 29.71.
    400 METERS — 1, Maeline Rae Hollenbeck (Sauquoit Valley), 1:02.43. 2, Barnes Alicia (Waterville), 1:02.64. 3, Emily Calkins (Cooperstown), 1:03.97. 4, Anna Tofolo (Mt. Markham), 1:05.68. 5, Angela Lince (Waterville), 1:05.86. 6, Emily Galton (Canastota), 1:07.99.
    800 METERS — 1, Madeline Dubois (Sherburne-Earlville), 2:31.92. 2, Marissa Jones (Sauquoit Valley), 2:33.40. 3, Barnes Alicia (Waterville), 2:35.78. 4, Samantha Fanion (Cooperstown), 2:35.86. 5, Hayley Mielnicki (Sauquoit Valley), 2:38.04. 6, Lindsay Bazan (Canastota), 2:40.85.
    1,500 METERS — 1, Samantha Fanion (Cooperstown), 5:08.08. 2, Marissa Jones (Sauquoit Valley), 5:11.21. 3, Deanna Carlone (Canastota), 5:17.94. 4, Kenna Bridge (Waterville), 5:19.18. 5, Gianna Latella (Sauquoit Valley), 5:20.05. 6, Rachel Bargabos (Canastota), 5:20.72.
    3,000 METERS — 1, Kassidy Karram (Waterville), 11:25.14. 2, Andrea George (Sauquoit Valley), 11:38.67. 3, Deanna Carlone (Canastota), 11:40.12. 4, Jenna Kondzielawa (Sauquoit Valley), 11:44.36. 5, Rachel Bargabos (Canastota), 11:49.10. 6, Sydney Coon (Waterville), 12:03.75.
    100 HURDLES — 1, Elisa Marchione (Sauquoit Valley), 16.62 seconds. 2, Kristin Ratliff (Cooperstown), 17.13. 3, Jessica Burline (Sauquoit Valley), 17.60. 4, Maya Wasson (Cooperstown), 18.01. 5, Sarah Cole (Sherburne-Earlville), 18.39. 6, Ellen Fargo (Mt. Markham), 18.41.
    400 HURDLES — 1, Elisa Marchione (Sauquoit Valley), 1:10.62. 2, Kristin Ratliff (Cooperstown), 1:13.86. 3, Abbey Mielnicki (Sauquoit Valley), 1:15.09. 4, Cassandra Wakefield (Sauquoit Valley), 1:16.92. 5, Kelsey Lent (Cooperstown), 1:17.43. 6, Maureen Krak (Canastota), 1:18.61.
    400 RELAY — 1, Morrisville-Eaton (Jessica Chandler, Sara Collier, Sandy Clark, Jenna Kent), 55.00 seconds. 2, Mt. Markham (Ashley Rohacek, Erica Cornmire, Heather Curtin, Dominique Hil), 55.05. 3, Sauquoit Valley (Elisa Marchione, Lindsay Eisinger, Abbey Mielnicki, Serena Kiss), 55.87. 4, Cooperstown (Kelsey Lent, Liz Millea, Chantel Huntington, Suzy Zhang), 56.65. 5, Sherburne-Earlville (Allie Lopresti, Emma Karaman, Emily Palmer, Sarah Cole), 56.80. 6, Canastota (Felicia Bernier, Taylor Brooks, Emily Galton, Jasmine Hannan), 58.39.
    Page 2 of 3 - 1,600 RELAY — 1, Sauquoit Valley (Maeline Rae Hollenbeck, Marissa Jones, Gianna Latella, Serena Kiss), 4:26.96. 2, Waterville (Alicia Barnes, Stephanie Yoxall, Angela Lince, Ashley Ellis), 4:28.41. 3, Cooperstown (Liz Millea, Kristin Ratliff, Emily Calkins, Hayley White), 4:31.64. 4, Mt. Markham (Dominique Hill, Emily Monohan, Heather Curtin, Brianna Carnegie), 4:45.04. 5, Canastota (Emily Galton, Hayleigh Brumbler, Alexa Pedersen, Maureen Krak), 4:47.22. 6, Sherburne-Earlville (Eleni Brantley, Meghan Dushko, Maddy Fetzko, Madeline Dubois), 5:04.71.
    3,200 RELAY — 1, Waterville (Stephanie Yoxall, Kenna Bridge, Kassidy Karram, Sydney Coon), 10:54.62. 2, Sauquoit Valley (Andrea George, Hayley Mielnicki, Sara Moore, Ashton Leary), 11:08.51. 3, Cooperstown (Sara Breiten, Bella Anania, Hayley White, Samantha Fanion), 11:15.00. 4, Canastota (Emily Seale, Lindsay Bazan, Rachel Bargabos, Deanna Carlone), 11:26.10. 5, Mt. Markham (Emily Allen, Ivy Too, Tianderah Twichell, Erin McElwain), 11:57.09. 6, Sherburne-Earlville (Madeline Dubois, Abby Ryan, Caitlin Lawrence, Olivia Clark), 13:51.95.
    LONG JUMP — 1, Anna Tofolo (Mt. Markham), 15 feet-2 inches. 2, Deanna Carlone (Canastota), 15-1 1/2. 3, Felicia Bernier (Canastota), 14-3. 4, Emily Calkins (Cooperstown), 13-8 3/4. 5, Gianna Latella (Sauquoit Valley), 13-0 1/2. 6, Sierra Ulrich (Sherburne-Earlville), 12-11 3/4.
    TRIPLE JUMP — 1, Elisa Marchione (Sauquoit Valley), 32 feet-2 inches. 2, Danielle Carlone (Canastota), 31-2. 3, Lindsay Eisinger (Sauquoit Valley), 30-5. 4, Jessica Chandler (Morrisville-Eaton), 29-4 1/2. 5, Ashley Ellis (Waterville), 29-4. 6, Alyssa Smalley (Morrisville-Eaton), 28-10.
    HIGH JUMP — 1, Lindsay Eisinger (Sauquoit Valley), 4 feet-6 inches. 2, Danielle Carlone (Canastota), 4-6. 3, Renee Henck (Sauquoit Valley), 4-4. 4, Brianna Carnegie (Mt. Markham), 4-2. 5, Sarah Cole (Sherburne-Earlville), 4-2. 6, Caitlin Lawrence (Sherburne-Earlville), 4-0.
    POLE VAULT — 1, Emma Karaman (Sherburne-Earlville), 8 feet-6 inches. 2, Liz Millea (Cooperstown), 7-6. 3 (tie), Madeline Dubois (Sherburne-Earlville) and Angelena Fox-Fransisco (Mt. Markham), 6-6. 5, Eleni Brantley (Sherburne-Earlville), 6-0. 6, Emmy Dolan (Cooperstown), 6-0.
    SHOT PUT — 1, Gemma Blanks (Sauquoit Valley), 30 feet-8 inches. 2, Barnes Alicia (Waterville), 28-5. 3, Margo Rankins-Burd (Mt. Markham), 26-6. 4, Erika Parker (Sauquoit Valley), 26-5 1/2. 5, Jessica Chandler (Morrisville-Eaton), 26-3 1/2. 6, Julia Sterling (Mt. Markham), 25-10 1/2.
    DISCUS — 1, Katie Booan (Cooperstown), 88 feet-1 inch. 2, Gemma Blanks (Sauquoit Valley), 86-11. 3, Gabrielle Marino (Sauquoit Valley), 85-11. 4, Alexandra Marino (Sauquoit Valley), 83-8. 5, Taylor Jordan (Sherburne-Earlville), 83-7. 6, Margo Rankins-Burd (Mt. Markham), 78-11.
    DIVISION III
    TEAM POINT STANDINGS
    1, Remsen    140  
    2, Hamilton    119  
    3, Old Forge    71  
    4, Poland    68  
    5, New York Mills    60  
    6, Oriskany    53  
    7, Owen D. Young    16
    100 METERS — 1, Clara Jones (Oriskany), 13.47 seconds. 2, Erin O'Connor (Remsen), 13.55. 3, Sarah Sampson (Oriskany), 13.81. 4, Sarah Branch (Old Forge), 14.01. 5, Scheyan Moran (Poland), 14.30. 6, Carissa Bishop (Oriskany), 14.53.
    200 METERS — 1, Maddie Lemal-Brown (Hamilton), 29.26 seconds. 2, Scheyan Moran (Poland), 29.33. 3, Carissa Bishop (Oriskany), 30.16. 4, Hollie Kalil (Old Forge), 30.36. 5, Kaitlyn Matrassi (New York Mills), 30.45. 6, Clara Lemal-Brown (Hamilton), 30.93.
    400 METERS — 1, Erin O'Connor (Remsen), 1:00.73. 2, Emeline Jones (Hamilton), 1:05.10. 3, Sarah Sampson (Oriskany), 1:06.66. 4, Camry Liddle (Old Forge), 1:06.86. 5, Kiersten Tabor (Poland), 1:08.63. 6, Sabrina Rebuck (Hamilton), 1:09.72.
    800 METERS — 1, Sage Hurta (Hamilton), 2:21.21. 2, Madeleine Phaneuf (Old Forge), 2:25.38. 3, Erin O'Connor (Remsen), 2:30.50. 4, Ashley O'Connor (Remsen), 2:30.95. 5, Jenna Hamblin (New York Mills), 2:38.84. 6, Taylor Watson (Oriskany), 2:45.40.
    1,500 METERS — 1, Madeleine Phaneuf (Old Forge), 5:00.71. 2, Sage Hurta (Hamilton), 5:08.85. 3, MaKenna Cooley (Remsen), 5:17.55. 4, Halley McCarn (Hamilton), 5:39.82. 5, Adriana Perretta (New York Mills), 5:47.09. 6, Tara Seigle (Poland), 5:47.82.
    3,000 METERS — 1, Anna Roberts (Remsen), 11:24.34. 2, Halley McCarn (Hamilton), 12:00.51. 3, Makenna Reilly (New York Mills), 12:01.63. 4, Megan Greene (Old Forge), 12:49.34. 5, Caitlyn Polacelli (Remsen), 12:52.15. 6, Meghan Keator (New York Mills), 12:54.13.
    Page 3 of 3 - 100 HURDLES — 1, Alycia Atwell-Chwazik (Remsen), 18.67 seconds. 2, Blake Brand (Remsen), 19.12. 3, Krista Maury (Poland), 19.32. 4, Alex Sprague (New York Mills), 19.49. 5, Lauren Holt (Old Forge), 19.62. 6, Emily DeVenezia (Remsen), 19.87.
    400 HURDLES — 1, Clara Jones  (Hamilton), 1:10.51. 2, Emily DeVenezia (Remsen), 1:12.65. 3, Emily Hoffman (Old Forge), 1:16.72. 4, Kaylie DiNitto (New York Mills), 1:19.19. 5, Laura Levi (Old Forge), 1:19.31. 6, Adriana Perretta (New York Mills), 1:29.20.
    400 RELAY — 1, Hamilton (Maddie Lemal-Brown, Hayleigh Hanson, Clara Lemal-Brown, Clara Jones), 54.97 seconds. 2, Oriskany (Taylor Watson, Monica Serley, Madison Zizzi, Sarah Sampson), 56.33. 3, New York Mills (Dana Reeder, Abbey Fitzgerald, Alex Sprague, Kaylie DiNitto), 57.51. 4, Old Forge (Sarah Branch, Daria Orekhov, Camry Liddle, Emily Hoffman), 57.94. 5, Remsen (Taylor Childers, Antoinette Hartmann, Emily DeVenezia, Blake Brand), 57.99. 6, Poland (Jourdan Flansburg, Krista Maury, Scheyan Moran, Sarah Ossont), 58.55.
    1,600 RELAY — 1, Remsen (Ashley O'Connor, Taylor Childers, Anna Roberts, MaKenna Cooley), 4:19.74. 2, Hamilton (Clara Jones, Maddie Lemal-Brown, Emeline Jones, Sage Hurta), 4:24.25. 3, New York Mills (Abbey Fitzgerald, Megan Crist, Mikah Inkawhich, Jenna Hamblin), 4:39.49. 4, Old Forge (Danielle Gibbs, Madeleine Phaneuf, Camry Liddle, Hollie Kalil), 4:47.60. 5, Oriskany (Taylor Watson, Sarah Sampson, Madison Zizzi, Jessica Marolf), 4:48.98. 6, Poland (Jourdan Flansburg, Nicole Kasprzyk, Alyssa Lepper, Sarah Ossont), 5:20.43.
    3,200 RELAY — 1, Remsen (Anna Roberts, Ashley O'Connor, Erin O'Connor, MaKenna Cooley), 9:58.51. 2, Hamilton (Sophie Von Muench, Sabrina Rebuck, Morgane Keravaul, Halley McCarn), 11:38.50. 3, New York Mills (Makenna Reilly, Sarah McAndrew, Adriana Perretta, Meghan Keator), 11:41.21. 4, Poland (Courtney Green, Alyssa Lepper, Tara Seigle, Kiersten Tabor), 11:53.97. 5, Oriskany (Taylor Watson, Beverly Gruet, Monica Serley, Madison Zizzi), 12:09.38. 6, Old Forge (Emily Greene, Megan Greene, Laura Levi, Olivia Phaneuf), 12:38.57.
    LONG JUMP — 1, Alycia Atwell-Chwazik (Remsen), 15 feet-5 1/2 inches. 2, Samantha Kraszewski (Poland), 13-9. 3, Taylor Childers (Remsen), 13-4. 4, Clara Lemal-Brown (Hamilton), 13-1 1/4. 5, Chloe Barkauskas (Old Forge), 12-10 3/4. 6, Brianna Irby (Poland), 12-10 1/2.
    TRIPLE JUMP — 1, Alycia Atwell-Chwazik (Remsen), 33 feet-11 inches. 2, Samantha Kraszewski (Poland), 29-11 1/2. 3, Kaylie DiNitto (New York Mills), 28-9 1/4. 4, Lauren Holt (Old Forge), 28-7. 5, Brianna Irby (Poland), 27-5. 6, Kiersten Tabor (Poland), 26-9.
    HIGH JUMP — 1, Christina Graziadei (Oriskany), 4 feet-6 inches. 2, Tara Seigle (Poland), 4-4. 3, Lauren Holt (Old Forge), 4-4. 4, Brianna Irby (Poland), 4-2. 5, Hollie Kalil (Old Forge), 4-0. 6, Madison Zizzi (Oriskany), 3-10.
    POLE VAULT — 1, Alex Sprague (New York Mills), 8 feet. 2, Theresa Roberts (Remsen), 7-6. 3, Tara Seigle (Poland), 7-6. 4, Kaylie DiNitto (New York Mills), 7-0. 5, Sabrina Rebuck (Hamilton), 6-0. 6, Alix Antley (Hamilton), 5-6.
    SHOT PUT — 1, Morgane Keravaul (Hamilton), 29 feet-10 inches. 2, Christina Graziadei (Oriskany), 26-6. 3, Sara Manning (Owen D. Young), 25-10 1/2. 4, Brianna Irby (Poland), 24-2 1/2. 5, Steph Noga (Oriskany), 24-1 1/2. 6, Melissa Hallenbeck (Remsen), 23-7 1/2.
    DISCUS — 1, Sara Manning (Owen D. Young), 76 feet-7 inches. 2, MaKenna Cooley (Remsen), 73-11. 3, Morgane Keravaul (Hamilton), 69-4. 4, Olivia Phaneuf (Old Forge), 66-2. 5, Melissa Hallenbeck (Remsen), 64-1. 6, Courtney Green (Poland), 62-8.
    Compiled From Times Staff Reports
      • calendar