|
|
|
The Times
  • GIRLS' TRACK AND FIELD: West Canada Valley dominates meet with Dolgeville

  • MAY 2 GIRLS' TRACK AND FIELD ROUNDUP



    The West Canada Valley Indians won all but one event on the track and defeated Dolgeville 110-30 Thursday.



    (ALSO: Adirondack 110, Ilion 31.)

    • email print
  • WEST CANADA VALLEY 110, DOLGEVILLE 30
    The West Canada Valley Indians won all but one event on the track and defeated Dolgeville 110-30 Thursday.
    In the field, Dolgeville thrower Marisa Chavez won both the shot put and discus competitions. The four-by-100-meter relay team scored a win for the Blue Devils in the final track event of the meet.
    Mikey Maxwell and Abigail Esty won three events each for West Canada Valley. Maxwell won the 100- and 200-meter dashes and the high jump while her sister Cora added two wins in the 400-meter run and 100-meter hurdles. Esty’s wins came in the long and triple jumps and the pole vault. Shawna Recore added wins in the 1,500- and 3,000-meter runs, Shannon Tolman won the 800 and Sara Hall placed first in the 400-meter hurdles.
    WEST CANADA VALLEY INDIANS 110, DOLGEVILLE BLUE DEVILS 30
    100 METERS — 1, M.Maxwell (West Canada Valley), 13.4 seconds. 2, George (Dolgeville), 13.9. 3, Esty (West Canada Valley), 14.0.
    200 METERS — 1, M.Maxwell (West Canada Valley), 28.3 seconds. 2, See (West Canada Valley), 30-9. 3, Bolton (West Canada Valley), 31.2.
    400 METERS — 1, C.Maxwell (West Canada Valley), 1:07.4. 2, Bunce (Dolgeville), 1:10.1. 3, Lewandowski (Dolgeville), 1:12.5.
    800 METERS — 1, Tolman (West Canada Valley), 2:54.0. 2, Smith (West Canada Valley), 3:00.5. 3, Sperry (West Canada Valley), 3:13.7.
    1,500 METERS — 1, Recore (West Canada Valley), 6:26.4. 2, Suarez (West Canada Valley), 6:28.9. 3, Johnson (West Canada Valley), 7:18.5.
    3,000 METERS — 1, Recore (West Canada Valley), 14:51.6. 2, Kinsella (West Canada Valley), 17:56.8.
    100 HURDLES — 1, C.Maxwell (West Canada Valley), 18.5 seconds. 2, Smith (West Canada Valley), 18.5. 3, Null (Dolgeville), 19.1.
    400 HURDLES — 1, Hall (West Canada Valley), 1:15.3. 2, Sportello (West Canada Valley), 1:16.3. 3, Stewart (West Canada Valley), 1:33.9.
    400 RELAY — 1, West Canada Valley (Phillips, Bostwick, Bolton, See), 58.3 seconds.
    1,600 RELAY — 1, Dolgeville (Millard, Lewandowski, Bunce, George), 4:52.6. 2, West Canada Valley (Bostwick, Ritter, Sportello, Stewart), 4:54.1.
    3,200 RELAY — 1, West Canada Valley (Stewart, Hall, Sperry, Tolman), 12:17.3
    LONG JUMP — 1, A.Esty (West Canada Valley), 13 feet-9 inches. 2, Ceneviva (West Canada Valley), 13-3. 3, Stewart (West Canada Valley), 13-2 3/4.
    TRIPLE JUMP — 1, A.Esty (West Canada Valley), 31 feet-4 inches. 2, George (Dolgeville), 31-1 1/4. 3, Smith (West Canada Valley), 28-10 1/4.
    HIGH JUMP — 1, M.Maxwell (West Canada Valley), 4 feet-6 inches. 2, Null (Dolgeville), 4-4. 3, C.Maxwell (West Canada Valley), 4-4.
    POLE VAULT — 1, A.Esty (West Canada Valley), 8 feet. 2, E.Esty (West Canada Valley), 6-6. 3, Fake (Dolgeville), 5-6.
    SHOT PUT — 1, Chavez (Dolgeville), 29 feet-11 1/2 inches. 2, M.Maxwell (West Canada Valley), 26-0 1/2. 3, Cenevina (West Canada Valley), 25-9 1/2.
    DISCUS — 1, Chavez (Dolgeville),  87 feet-6 inches. 2, Christensen (West Canada Valley), 71-11. 3, Davies (West Canada Valley), 64-9 1/2.
    ADIRONDACK 110, ILION 31
    BOONVILLE, N.Y. — The Adirondack Wildcats had a winning entry in each track event Thursday and took all but one event in the field in a 110-31 victory over Ilion’s Golden Bombers.
    Mikayla Dihrberg’s throw of 100 feet, 6 inches gave Ilion its lone event win in the discus competition.
    Page 2 of 2 - Katie Lastowski won the 100- and 200-meter dashes and the triple jump for Adirondack. Meghann Tanner (1,500 meters, 3,000 meters), Emily Belewich (100 hurdles, long jump) and Lizzy Swasey (pole vault, high jump) each added a pair of event wins.
    ADIRONDACK WILDCATS 110, ILION GOLDEN BOMBERS 31
    100 METERS — 1, Lastowski (Adirondack), 13.4 seconds. 2, E.Belfast (Ilion), 13.6. 3, E.Sears (Adirondack), 13.9.
    200 METERS — 1, Lastowski (Adirondack), 28.3 seconds. 2, E.Sears (Adirondack), 28.4. 3, E.Belfast (Ilion), 28.4.
    400 METERS — 1, Stien (Adirondack), 1:05.0. 2, Poppleton (Adirondack), 1:09.3. 3, N.Sears (Adirondack), 1:11.5.
    800 METERS — 1, Rhone (Adirondack), 2:34.5. 2, L.Belfast (Ilion), 2:48.8. 3, Wysocki (Adirondack), 2:51.4.
    1,500 METERS — 1, Tanner (Adirondack), 5:18.9. 2, Swierat (Adirondack), 5:37.1. 3, McIntyre (Ilion), 5:42.3.
    3,000 METERS — 1, Tanner (Adirondack), 11:46.3. 2, Rhone (Adirondack), 12:18.6. 3, Swierat (Adirondack), 12:24.6.
    100 HURDLES — 1, Belewich (Adirondack), 18.6 seconds. 2, Grogan (Ilion), 20.2. 3, Wysocki (Adirondack), 21.6.
    400 HURDLES — 1, Lee (Adirondack), 1:15.6. 2, Belewich (Adirondack), 1:17.8. 3, Ford (Ilion), 1:19.6.
    400 RELAY — 1, Adirondack (Belewich, Lee, Sears, Lastowski), 54.2 seconds. 2, Ilion (E.Belfast, Grogan, Rizzo, Stubley), 55.2.
    1,600 RELAY — 1, Adirondack (Lee, N.Sears, Poppleton, Stien), 4:34.4. 2, Ilion (Ford, Grogan, Juby, Nunneker), 5:08.2.
    3,200 RELAY — 1, Adirondack (Rhone, Swierat, Stien, Tanner), 11:01.5. 2, Ilion (L.Belfast, Juby, McIntyre, Monsour), 12:03.1.
    LONG JUMP — 1, Belewich (Adirondack), 14 feet-5 inches. 2, Wysocki (Adirondack), 14-0 1/2. 3, Stubley (Ilion), 13-8.
    TRIPLE JUMP — 1, Lastowski (Adirondack), 31 feet. 2, Stubbley (Ilion), 30-3. 3, Bernier (Ilion), 26-2.
    HIGH JUMP — 1, Swasey (Adirondack), 4 feet-8 inches. 2, A.Edwards (Ilion), 4-8. 3, Juby (Ilion), 4-6.
    POLE VAULT — 1, Swasey (Adirondack), 8 feet-6 inches. 2, E.Sears (Adirondack), 6-6. 3, Ford (Ilion), 5-6.
    SHOT PUT — 1, LaVeck (Adirondack), 33 feet-7 inches. 2, Edwards (Ilion), 33-6 1/2. 3, Adams (Adirondack), 33-5 1/2.
    DISCUS — 1, Dihrberg (Ilion), 100 feet-6 inches. 3, LaVeck (Adirondack), 98-4. 3, A.Edwards (Ilion), 98-1.
    Compiled From Times Staff Reports

        calendar