|
|
|
The Times
  • TRACK AND FIELD: Cazenovia girls. Clinton boys win first indoor relay meet

  • DECEMBER 20 TRACK AND FIELD The Cazenovia girls and Clinton boys were team champions Thursday at the first Mohawk Valley Indoor Track Association relay meet of the season at Colgate University’s Sanford Field House. Cazenovia’s girls amassed 92 points t...
    • email print
  • MVITA RELAYS
    The Cazenovia girls and Clinton boys were team champions Thursday at the first Mohawk Valley Indoor Track Association relay meet of the season at Colgate University’s Sanford Field House.
    Cazenovia’s girls amassed 92 points to Clinton’s 76 to finish atop a 13-team field. The Clinton boys finished with 99 points and and West Canada Valley edged Rome Free Academy 63-62 for second place. Ilion's boys finished fourth and the girls were seventh; West Canada Valley’s girls placed fifth.
    Individually, Ilion’s Alexis Edwards and West Canada Valley’s Riley Synenki and George Youngs were among the event-winners. Synenki pulled off a double with a a six-foot high jump and a winning triple of 40 feet, 6 inches. Youngs cleared the bar at 12 feet to win the pole vault. Edwards threw 35 feet, 2 1/2 inches to win the girls’ shot put with teammate Mikayla Dihrberg third at 28-1 1/2.
    The Section III office announced Wednesday that the Oscar Jensen Holiday Relays have been moved back one day to Friday because of the threat posed by a winter storm during the day Thursday. Competition begins at 10 a.m. Friday at Onondaga Community College’s SRC Arena.
    GIRLS
    TEAM POINT STANDINGS
    1, Cazenovia    92
    2, Clinton    76
    3, Rome Free Academy    48 1/2
    4, New Hartford    34
    5, West Canada Valley    24
    6, Oneida    21 1/2
    7, Ilion    20
    8, South Lewis    18
    9, Mt. Markham    14
    10, Sherburne-Earlville    12
    11, Little Falls    6
    12, Chittenango    4
    13, Canastota    1
    INDIVIDUAL RESULTS (winners and local finishers)
    55 HURDLES — 1, Mariah Johnson (RFA), 9.79 seconds. 3, Nicole Foti (LF), 9.92. 7, Samantha Smith (WCV), 10.59. 10, Ashley Rohacek (MtM), 10.96. 15, Ashley Giaquinto (LF), 11.71. 16, Shawna Recore (WCV), 11.79. 17, Krystal Poveromo (MtM), 12.75.
    55 METERS — 1, Ashley Winn (Caz), 7.38 seconds. 2, Anna Tofolo (MtM), 7.89. 5, Liz Belfast (Ilion), 8.04. 8, Alexys Bolton (WCV), 8.49. 11, Alyssa LaPerla (MtM), 8.61. 13, Alyssa See (WCV), 8.63. 16, Rachel Nunneker (Ilion), 9.32.
    3,200 RELAY — 1, Cazenovia (Margaret Wolsey, Grace Milmoe, Maureen Milmoe, Colleen Stalder), 10:46.29. 5, Ilion (Lauren Belfast, Shannon Donahue, Ashley Faubert, Shelby McIntyre), 11:48.00. 8, Mt. Markham (Rosetta Poveromo, Tianderah Twichell, Julia Sterling, Emily Monohan), 12:06.64. 9, Little Falls (Veronica Rogers, Katie Simonelli, Mary Kathryn Connolly, Miranda Marchese), 12:08.11. 11, West Canada Valley (Kacey Sperry, Alondra Suarez, Ciara Hosking, Andrea Christensen), 13:42.02.
    800 RELAY — 1, Cazenovia (Ashley Winn, Sarah Willard, Ashley Kent, Clare Costello), 1:52.37. 4, Ilion (Liz Belfast, Taylor Brown, Alexis Edwards, Paige Manley), 2:06.20. 6, Mt. Markham (Alyssa LaPerla, Ashley Rohacek, Sienna Allen, Anna Tofolo), 2:10.75. 8, Little Falls (Allison Harris, Emily Lewis, Natasha Scalice, Katie Simonelli), 2:13.36. 9, West Canada Valley (Kara Pepin, Ciara Hosking, Shawna Recore, Alex Willoughby), 2:17.43.
    1,600 SPRINT MEDLEY — 1, Rome Free Academy (Jennifer Tasco, Vita Puma, Mariah Johnson, Brianna Weir), 4:44.85. 6, West Canada Valley (Victoria Stewart, Alexys Bolton, Alyssa See, Shannon Tolman), 5:10.22. 7, Little Falls (Natasha Scalice, Mary Kathryn Connolly, Veronica Rogers, Miranda Marchese), 5:21.05. 8, Ilion (Michelle Archer, Shannon Donahue, Angel Monsour, Rachel Nunneker), 5:21.15. 11, Mt. Markham (Kathryn Manion, Ashley Rohacek, Krystal Poveromo, Emily Monohan), 5:28.59.
    Page 2 of 3 - 1,500 METERS —  1, Jeanette Cudney (Caz), 5:04.47. 9, Lauren Belfast (Ilion), 5:47.08. 22, Sadie Lincourt (Ilion), 6:21.00.
    1,600 SPRINT MEDLEY (non-scoring) — 1, Cazenovia  ‘C’, 5:05.70.
    SHOT PUT — 1, Alexis Edwards (Ilion), 35 feet-2 1/2 inches. 3, Mikayla Dihrberg (Ilion), 28-1 1/2. 5, Emily Lewis (LF), 25-9. 9, Hailee Schultz (WCV), 23-5. 10, Tabitha Broadbent (WC), 22-8. 11, Kathryn Manion (MtM), 22-5. 13, Ashley Giaquinto (LF), 20-10. 15, Julia Sterling (MtM), 20-2 1/2.
    LONG JUMP — 1, Liz Stuttler (Clint), 15 feet. 3, Anna Tofolo (MtM), 13-9. 4, Nicole Foti (LF), 13-4 1/2. 7, Michelle Archer (Ilion), 12-10. 14, Kara Pepin (WCV), 11-6 1/2. 15, Sienna Allen (MtM), 11-4. 16, Victoria Stewart (WCV), 11-3. 20, Allison Harris (LF), 9-3.
    TRIPLE JUMP — 1, Emily Palmer (S-E), 32 feet-7 1/2 inches. 4, Abigail Esty (WCV), 29-5 1/2. 8, Shannon Tolman (WCV), 26-5 1/2.
    HIGH JUMP — 1, Dana Husband (RFA), 5 feet-1 inch. 6, Paige Manley (Ilion), 4-7. 9, Taylor Brown (Ilion), 4-3. 10, Emily Esty (WCV), 3-11. Samantha Smith (WCV), NH.  
    POLE VAULT — 1, Hannah Shankman (Clint), 9 feet-6 inches. 2, Abigail Esty (WCV), 7-0. 8, Emily Esty (WCV), 6-0. Angelena Fox-Fransisco (MtM), NH.
    WEIGHT THROW — 1, Mariah Mays (RFA), 36 feet-7 3/4 inches. 6, Rosetta Poveromo (MtM), 22-9 1/2. 9, Tabitha Broadbent (WCV), 20-9 1/2. 10, Hailee Schultz (WCV), 20-7 1/2.
    SHOT PUT (non-scoring) — 1, Kortney Burdin (Caz), 23 feet-6 inches. 4, Kaylee Gorinshek (WCV), 21-6.
    BOYS
    TEAM POINT STANDINGS
    1, Clinton    99  
    2, West Canada Valley    63  
    3, Rome Free Academy    62  
    4, Ilion    40  
    5, New Hartford    34  
    6, Cazenovia    32  
    7, Oneida    19  
    8, Chittenango    15  
    9, Canastota    2  
    10, South Lewis    1  
    tie, Sherburne-Earlville    1  
    tie, Mt. Markham    1  
    tie, Little Falls    1  
    INDIVIDUAL RESULTS (winners and local finishers)
    55 HURDLES — 1, John Swancott (RFA), 8.45 seconds. 3, Sam Greendfield (Ilion), 8.99. 5, Chase Roesler (WCV), 9.78.
    8, Jacob Lynch (Ilion), 10.22. 12, Sam Straney (WCV), 12.15.
    55 METERS — 1, George Brown (RFA), 6.89 seconds. 2, Mike Johnson (Ilion), 6.95. 4, Treyten Borden (WCV), 7.16. 8, Zach Donahue (Ilion), 7.39. 10, Gustavo Tomaz (WCV), 7.48.
    3,200 RELAY — 1, Clinton (Jeff Kistner, Vlad Lyubezhanin, Jon Kulpa, Joe Moda), 8:55.50. 4, Ilion (Jeremy Blydenburgh, Dalton Crim, Stephen Paddock, Brandon Rawson), 9:51.60. 7, Mt. Markham (Trever Gates, Tyler Gates, yan Treen, Patrick Roseen), 10:14.41, 8, West Canada Valley (Will Lawrence, Tyler Harvey, Noah Marrero, Pat Denslow), 10:57.35.
    800 RELAY — 1, Rome Free Academy (George Brown, Leroy Brown, Bradley Dougherty, Justin Houle), 1:35.80. 5, Ilion (Zach Donahue, Mike Johnson, Jordan Floyd, Chris Molloy), 1:46.24. 7, West Canada Valley (Jesse Davis, Kurtis Szczesniak, Brandon Moody, Matt Zbytniewski), 1:52.73. 8, Mt. Markham (Tyler Gates, Mitchell Koch, Ben Schiros, Ryan Treen), 1:58.56.
    1,600 SPRINT MEDLEY — 1, Clinton (Mike Sykes, Ted Siedsma, Conner Hawes, Joe Moda), 3:54.06. 3, West Canada Valley (Richy Wagner, Brandon Azzarito, Tommy Brindisi, Brandon Miner), 4:07.60. 8, Little Falls (Sam Yallowitz, Jai Ahluwalia, Bruce Robinson, Tyler Wallace), 4:26.98. 10, Ilion (Anthony Antonucci, Jordan Floyd, Jeff Monsour, Chase Steenburg), 4:43.24.
    1,600 METERS — 1, Jake Yaworsky (Clin), 4:50.35. 3, Brandon Rawson (Ilion), 4:56.71. 6, Nicholas Bandel (Ilion), 5:05.21. 11, Sam Yallowitz (LF), 5:12.88. 15, Johnny Szczesniak (WCV), 5:17.52. 17, Tyler Wright (WCV), 5:21.54. 19, Stephen Paddock (Ilion), 5:25.93. 23, Tyler Wallace (LF), 5:29.65. 26, Dalton Crim (Ilion), 5:34.57. 28, Adam Congdon (WCV), 5:34.88. 29, Garrhett Davis (WCV), 5:35.41. 31, Tyler McKane (MtM), 5:37.85.
    1,600 SPRINT MEDLEY (non-scoring) — 1, Rome Free Academy  ‘B’, 4:20.27. 7, West Canada Valley, 4:55.40. 8, West Canada Valley  ‘B’, 4:56.55.
    Page 3 of 3 - SHOT PUT — 1, David Carroll (Oneida), 47 feet-7 1/2 inches. 2, Jon Hoover (Ilion), 42-4 1/2. 6, Tyler Wood (WCV), 37-9. 7, John Joslin (WCV), 36-11 1/2. 14, Jeff Pickett (Ilion), 27-11. 15, Matthew Merritt (MtM), 24-3 1/2.
    LONG JUMP — 1, Keagan Nelson (Clint), 18 feet-11 inches. 7, Gustavo Tomaz (WCV), 17-8. 8, Richy Wagner (WCV), 17-1 1/2. 10, Bobby Hamilton (Ilion), 16-6 1/2. 13, Chase Steenburg (Ilion), 14-7. 14, Ben Schiros (MtM), 13-11.
    TRIPLE JUMP — 1, Riley Synenki (WCV), 40 feet-6 inches. 4, Austin Stewart (WCV), 36-3. 9, Chris Molloy (Ilion), 32-0.
    HIGH JUMP — 1, Riley Synenki (WCV), 6 feet. 8, Jacob Lynch (Ilion), 5-2. 9, Jai Ahluwalia (LF), 5-0. 12, Bobby Hamilton (Ilion), 5-0. 14, David Shubich (WCV), 4-10.
    POLE VAULT — 1, George Youngs (WCV), 12 feet. 2, Sam Greendfield (Ilion), 10-6. 9, Brandon Azzarito (WCV), 8-0. 10, Mitchell Koch (MtM), 7-6. Nick Laporte (Ilion), NH.  
    WEIGHT THROW — 1, Andrew Taft (Clint), 51 feet-5 1/4 inches. 3, Bruce Robinson (LF), 42-11 1/2. 7, Sean Sowich (WCV), 37-2 1/2. 8, John Joslin (WCV), 37-1. 9, Logan Winder (Ilion), 32-3 1/4. 12, Ted Liberty (Ilion), 24-10 1/2. 14, Matthew Merritt (MtM), 20-2.
    SHOT PUT (non-scoring) — 1, Tyler Litz (Clint), 35 feet-9 inches. 4, Kale Lamphere (WCV), 31-7. 12, Craig Riley (Ilion), 24-9. 15, Kyle Gauthier (WCV), 22-4. 17, Kody Murphy (WCV), 21-6.
    Compiled From Times Staff Reports

        calendar