|
|
|
The Times
  • SCHOLASTIC TRACK AND FIELD: Herkimer, Adirondack split duals

    • email print
  • EAST HERKIMER, N.Y. — Herkimer’s girls and Adirondack’s boys earned wins Tuesday as the schools split decisions at their season-opening dual.
    Hannah DeLude won two events for Herkimer and the Magicians were 84-48 winners in the girls’ dual. Ryan O’Rourke led Adirondack scoring sweeps in the mile and two-mile runs as the Wildcats scored an 89-43 win for their boys.
    DeLude won the 200- and 400-meter races individually and ran legs of the Magicians’ winning four-by-100- and four-by-400-meter relays. Kyria Plunkett added a win in the 100-meter dash, Caitlyn Roorda won the 800, Geralynn Swald won the 100-meter hurdles, Jami Peters won the long jump, and Abby Frappier led a Herkimer sweep in the discus.
    Meghann Tanner won the 1,500- and 3,000-meter runs for the Adirondack girls.
    Brennen Thompson won the 200-meter dash and Malik Briggs won the 400 for the Herkimer boys. Austin Mills was a double-winner in the shot put and the discus and the Magicians won the four-by-100-meter relay.
    GIRLS
    HERKIMER 84, ADIRONDACK 48
    100 METERS — 1, Plunkett (Herkimer), 13.9 seconds. 2, Carbone (Herkimer), 14.2. 3, Sears (Adirondack), 14.7.
    200 METERS — 1, DeLude (Herkimer), 27.8 seconds. 2, Carbone (Herkimer), 30.9. 3, Peters (Herkimer), 31.9.
    400 METERS — 1, DeLude (Herkimer), 1:06.6. 2, Sears (Adirondack), 1:12.2. 3, Rhone (Adirondack), 1:13.2.
    800 METERS — 1, Roorda (Herkimer), 2:51.0. 2, Fahy (Herkimer), 2:53.0. 3, Burr (Adirondack), n/a.
    1,500 METERS — 1, Tanner (Adirondack), 5:36. 2, Fahy (Herkimer), 6:01. 3, Burr (Adirondack), 6:05.
    3,000 METERS — 1, Tanner (Adirondack), 12:51. 2, Swinney (Adirondack), 14:00. 3, Swenate (Adirondack), 14:02.
    100 HURDLES — 1, Swald (Herkimer), 18.0 seconds. 2, Pham (Herkimer), 18.2. 3, Roorda (Herkimer), 18.4.
    400 HURDLES — 1, Lee (Adirondack), 1:18.6. 2, Swald (Herkimer), 1:19.6. 3, Pham (Herkimer), 1:20.3.
    400 RELAY — 1, Herkimer (Carbone, Peters, Plunkett, DeLude), 56.3 seconds. 2, Adirondack, n/a.
    1,600 RELAY — 1, Herkimer (Swald, Renshaw, Fahy, DeLude), 4:47.0. 2, Adirondack, n/a.
    3,200 RELAY — 1, Adirondack (n/a), 11:35.0. 2, Herkimer, n/a.
    LONG JUMP — 1, Peters (Herkimer), 11 feet-1 inches. 2, Wiliczka (Herkimer), 10-7. 3, Taglimente (Adirondack), 10-1.
    TRIPLE JUMP — 1, Sears (Adirondack), 29 feet-8 inches. 2, Pham (Herkimer), 26-8. 3, Lee (Adirondack), 26-8.
    HIGH JUMP — not contested.
    POLE VAULT — 1, Swasey (Adirondack), 7 feet-6 inches. 2, Swald (Herkimer), 7-0. 3, Pham (Herkimer), 6-0.
    SHOT PUT — 1, n/a (Adirondack), 28 feet. 2, Frappier (Herkimer), 27-1 1/2. 3, Ward (Herkimer), 22-9.
    DISCUS — 1, Frappier (Herkimer), 76 feet-7 inches. 2, Jory (Herkimer), 72-4. 3, Ward (Herkimer), 71-0.
    BOYS
    ADIRONDACK 89, HERKIMER 43
    100 METERS — 1, Rockwood (Adirondack),11.8 seconds. 2, Thompson (Herkimer), 12.0. 3, Garrastanza (Adirondack), 12.3.
    200 METERS — 1, Thompson (Herkimer), 25.3 seconds. 2, Rockwood (Adirondack), 25.6. 3, Kazek (Adirondack), 25.7.
    400 METERS — 1, Briggs (Herkimer), 58.9 seconds. 2, Hennessey (Adirondack), 1:01.5. 3, Cascomb (Adirondack), 1:02.2.
    800 METERS — 1, Hrynuk (Adirondack), 2:16. 2, Robinson (Adirondack), 2:17. 3, Lanza (Herkimer), 2:25.
    1,600 METERS — 1, O’Rourke (Adirondack), 5:22. 2, Hrynuk (Adirondack), 5:26. 3, Gaylord (Adirondack), 5:29.
    3,200 METERS — 1, O’Rourke (Adirondack), 11:49.0. 2, Hrynuk (Adirondack), 11:50.0. 3, Gaylord (Adirondack), 11:50.0.
    110 HURDLES — 1, Swiecki (Adirondack), 18.0 seconds. 2, Decker (Herkimer), 18.7. 3, Acker (Herkimer), 19.4.
    400 HURDLES — 1, Swiecki (Adirondack), 1:04.6. 2, Lutz (Adirondack), 1:11.2. 3, Acker (Herkimer), 1:11.9.
    400 RELAY — 1, Herkimer (Aceto, Lamanna, Chilelli, Thompson), 50.1 seconds. 2, Adirondack, n/a.
    1,600 RELAY — 1, Adirondack (Hennessey, Robinson, Griffith, Cascomb), 4:11.0. 2, Herkimer, n/a.
    3,200 RELAY — 1, Adirondack (O’Rourke, Coscomb, Robinson, Hrynuk), 9:17.0. 2, Herkimer, n/a.
    Page 2 of 2 - LONG JUMP — 1, Swiecki (Adirondack), 17 feet-2 inches. 2, Briggs (Herkimer), 16-0. 3, Aceto (Herkimer), 14-2.
    TRIPLE JUMP — 1, Swiecki (Adirondack), 36 feet-8 inches. 2, Lutz (Adirondack), 29-5. 3, Butler (Herkimer), 28-8.
    HIGH JUMP — not contested.
    POLE VAULT — 1, Crill (Adirondack), 10 feet. 2, Acker (Herkimer), 8-6. 3, Barth (Adirondack), 8-6.
    SHOT PUT — 1, Mills (Herkimer), 42 feet-3 inches. 2, Chase (Adirondack), 38-5. 3, Napolitano (Herkimer), 35-8.
    DISCUS — 1, Mills (Herkimer), 122 feet-7 inches. 2, Chase (Adirondack), 121-8. 3, DeLaura (Adirondack), 107-0.
      • calendar