|
|
|
The Times
  • December 7 Schedule

    • email print
  • BOYS' BASKETBALL
    Waterford-Halfmoon Tournament: Fort Plain vs. Peru, 4:30 p.m.
    Pepsi Shootout: Poland vs. Keene Valley at SUNY-Adirondack, 5 p.m.
    Coach Cutspec Tournament at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville: Schoharie vs. Middleburgh, 5 p.m. (rescheduled from Dedember 6)
    Coach Cutspec Tournament at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville: consolation championship, postponed
    GIRLS' BASKETBALL
    West Canada Valley at Poland, 2:30 p.m.
    Richfield Springs Sports Boosters Tip-Off Tournament: junior varsity consolation, 1 p.m.; junior varsity championship, 2:30 p.m.; varsity consolation, Edmeston vs. Sharon Springs, 6 p.m.; and varsity championship, Richfield Springs vs. Cherry Valley-Springfield, 7:30 p.m.
    Fort Plain Sectional Hoopla: Waterville vs. Berne-Knox-Westerlo, 6 p.m.; and Herkimer vs. Fort Plain, 7:30 p.m.
    MEN'S BASKETBALL
    Cazenovia at Penn State-Berks, 1 p.m.
    Broome Community College at Herkimer County Community College, 3 p.m.
    Tompkins-Cortland Community College at Mohawk Valley Community College, 3 p.m.
    Chestnut Hill at Bloomfield, 3 p.m.
    WOMEN'S BASKETBALL
    Broome Community College at Herkimer County Community College, 1 p.m.
    Tompkins-Cortland Community College at Mohawk Valley Community College, 1 p.m.
    SWIMMING AND DIVING
    Herkimer County Community College at Monroe Community College, 9 a.m.
    GIRLS' VOLLEYBALL
    Dolgeville Tournament (Cooperstown, Little Falls and Old Forge competing)
    South Lewis Tournament (Central Valley Academy and Mt. Markham competing)
    WRESTLING
    Andersen Tournament at Cicero-North Syracuse (Amsterdam, Auburn, Baldwinsville, Chenango Forks, Dolgeville, Elmira Free Academy, Fayetteville-Manlius, Fulton, Greene, Guilderland, Liverpool, Lowville Academy, Massena, Oswego, South Jefferson, Watertown-Immaculate Heart, West Genesee, Whitesboro and Windsor competing)
    Valley Duals at Central Valley Academy (Beaver River, Copenhagen, Lowville Academy, Skaneateles, South Lewis, Vernon-Verona-Sherrill and Watertown competing)
    Sandy Creek Duals (Canastota, Cortland, Herkimer, Port Byron and South Lewis competing)
    Bulldog Invitational at Berne-Knox-Westerlo (Little Falls competing)
    Mohonasen Tournament (Canajoharie/Fort Plain competing)
      • calendar