|
|
|
The Times
  • SCHOLASTIC FOOTBALL: Section II Playoffs

    • email print
      Comment
  • CLASS AA
    OCTOBER 25 QUARTERFINALS
    No. 1E Albany-Christian Brothers Academy 49, No. 4L Columbia 6
    No. 1L Shaker 23, No. 4E Shendendehowa 21
    No. 2E Saratoga Springs 48, No. 3L Troy-La Salle 27
    No. 3E Guilderland 38, No. 2L Colonie 35
    NOVEMBER 1 SEMIFINALS
    No. 1E Albany-Christian Brothers Academy 28, No. 3E Guilderland 7
    No. 1L Shaker 35, No. 2E Saratoga Springs 0
    NOVEMBER 8 FINAL
    No. 1L Shaker (8-1) vs. No. 1E Albany-Christian Brothers Academy (8-1) at SUNY-Albany, 7 p.m.
    CLASS A
    OCTOBER 25 QUARTERFINALS
    No. 1 SE Troy 48, No. 4 NW Gloversville 0
    No. 2 NW Burnt Hills-Ballston Lake 67, No. 3 SE Mohonasen 8
    No. 3 NW Amsterdam 48, No. 2 SE Averill Park 34
    OCTOBER 26 QUARTERFINAL
    No. 1 NW Queensbury 41, No. 4 SE Albany-Bishop Maginn 0
    NOVEMBER 1 SEMIFNAL
    No. 2 NW Burnt Hills-Ballston Lake 24, No. 1 SE Troy 19
    NOVEMBER 2 SEMIFINAL
    No. 1 NW Queensbury 59, No. 3 NW Amsterdam 26
    NOVEMBER 9 FINAL
    No. 2 NW Burnt Hills-Ballston Lake (8-1) vs. No. 1 NW Queensbury (9-0) at Shenendehowa High School, 7 p.m.
    CLASS B
    OCTOBER 25 QUARTERFINALS
    No. 1W Schalmont 53, No. 4R Green Tech 0
    No. 2W Broadalbin-Perth 43, No. 3R Lansingburgh 7
    No. 2R Ravena-Coeymans-Selkirk 22, No. 3W Scotia 12
    OCTOBER 26 QUARTERFINAL
    No. 1R Cohoes 42, No. 4W Glens Falls 19
    NOVEMBER 1 SEMIFINAL
    No. 1W Schalmont 35, No. 2R Ravena-Coeymans-Selkirk 8
    NOVEMBER 2 SEMIFINAL
    No. 2W Broadalbin-Perth 41, No. 1R Cohoes 32
    NOVEMBER 9 FINAL
    No. 1W Schalmont (9-0) vs. No. 2W Broadalbin-Perth (8-1) at Shenendehowa High School, 3 p.m.
    CLASS C
    OCTOBER 25 QUARTERFINALS
    No. 1N Hoosick Falls 40, No. 4S Watervliet 6
    No. 1S Chatham 52, No. 4N Mechanicville 7
    No. 2N Corinth 39, No. 3S Voorheesville 19
    OCTOBER 26 QUARTERFINAL
    No. 2S Fonda-Fultonville 47, No. 3N Stillwater 6
    NOVEMBER 2 SEMIFINALS
    No. 1N Hoosick Falls 36, No. 2S Fonda-Fultonville 0
    No. 1S Chatham 54, No. 2N Corinth 6
    NOVEMBER 8 FINAL
    No. 1S Chatham (9-0) vs. No. 1N Hoosick Falls (9-0) at Stillwater High School, 7 p.m.
    CLASS D
    OCTOBER 25 QUARTERFINAL
    No. 2S Rensselaer 45, No. 3N Warrensburg 28
    OCTOBER 26 QUARTERFINALS
    No. 1S Cambridge 48, No. 4N Whitehall 18
    No. 1N Greenwich 41, No. 4S Schoburg 19
    No. 2N Salem 27, No. 3S Canajoharie 13
    NOVEMBER 2 SEMIFINALS
    No. 1S Cambridge 58, No. 2N Salem 24
    No. 2S Rensselaer 42, No. 1N Greenwich 34
    NOVEMBER 9 FINAL
    No. 2S Rensselaer (8-1) vs. No. 1S Cambridge (9-0) at Schuylerville High School, 1 p.m.

        calendar