|
|
|
The Times
  • GIRLS' SOCCER: Section III Playoffs

    • email print
      Comment
  • CLASS AA
    OCTOBER 22 OPENING ROUND
    No. 8 West Genesee 7, No. 9 Utica-Proctor 0
    OCTOBER 23 QUARTERFINALS
    No. 2 Syracuse-Christian Brothers Academy 3, No. 7 Rome Free Academy 1
    No. 3 Baldwinsville 3, No. 6 Auburn 0
    OCTOBER 24 QUARTERFINAL
    No. 4 Fayetteville-Manlius 1, No. 5 Liverpool 0
    OCTOBER 25 QUARTERFINAL
    No. 1 Cicero-North Syracuse 1, No. 8 West Genesee 0
    OCTOBER 29 SEMIFINALS
    No. 1 Cicero-North Syracuse 2, No. 4 Fayetteville-Manlius 0
    No. 3 Baldwinsville 2, No. 2 Syracuse-Christian Brothers Academy 0
    NOVEMBER 1 FINAL
    No. 1 Cicero-North Syracuse 3, No. 3 Baldwinsville 0
    CLASS A
    OCTOBER 22 OPENING ROUND
    No. 6 New Hartford 3, No. 11 Chittenango 0
    No. 7 East Syracuse-Minoa 3, No. 10 Homer 1
    No. 9 Fulton 4, No. 8 Carthage 3
    OCTOBER 23 QUARTERFINAL
    No. 4 Whitesboro 2, No. 5 Watertown 1
    OCTOBER 24 QUARTERFINALS
    No. 1 Jamesville-DeWitt 5, No. 9 Fulton 1
    No. 7 East Syracuse-Minoa 1, No. 2 Central Valley Academy 0
    No. 3 Camden 0, No. 6 New Hartford 0 (Camden advances in shootout)
    OCTOBER 29 SEMIFINALS
    No. 1 Jamesville-DeWitt 2, No. 4 Whitesboro 0
    No. 7 East Syracuse-Minoa 4, No. 3 Camden 0
    NOVEMBER 2 FINAL
    No. 1 Jamesville-DeWitt 1, No. 7 East Syracuse-Minoa 0, overtime
    CLASS B
    OCTOBER 22 OPENING ROUND
    No. 4 Skaneateles 3, No. 13 Frankfort-Schuyler 1
    No. 5 Syracuse-Westhill 6, No. 12 Holland Patent 1
    No. 6 Lowville Academy 1, No. 11 Altmar-Parish-Williamstown 0
    No. 7 Cazenovia 6, No. 10 Solvay 0
    No. 8 Sherburne-Earlville 3, No. 9 Vernon-Verona-Sherrill 2
    OCTOBER 24 QUARTERFINALS
    No. 1 Clinton 4, No. 8 Sherburne-Earlville 0
    No. 2 Marcellus 4, No. 7 Cazenovia 0
    No. 5 Syracuse-Westhill 1, No. 4 Skaneateles 0
    OCTOBER 25 QUARTERFINAL
    No. 3 South Jefferson 1, No. 6 Lowville Academy 0
    OCTOBER 29 SEMIFINALS
    No. 5 Syracuse-Westhill 1, No. 1 Clinton 0
    No. 2 Marcellus 7, No. 3 South Jefferson 0
    NOVEMBER 1 FINAL
    No. 2 Marcellus 3, No. 5 Syracuse-Westhill 1
    CLASS C-1
    OCTOBER 22 OPENING ROUND
    No. 7 Mt. Markham 1, No. 10 Pulaski 0
    No. 9 Watertown-Immaculate Heart 2, No. 8 Cato-Meridian 0
    OCTOBER 24 QUARTERFINALS
    No. 1 Sauquoit Valley 1, No. 9 Watertown-Immaculate Heart 0, overtime
    No. 2 Little Falls 4, No. 7 Mt. Markham 0
    No. 6 Tully 4, No. 3 Cooperstown 0
    No. 5 Herkimer 1, No. 4 Thousand Islands 0
    OCTOBER 26 SEMIFINALS
    No. 1 Sauquoit Valley 3, No. 5 Herkimer 0
    No. 2 Little Falls 2, No. 6 Tully 1, overtime
    OCTOBER 30 FINAL
    No. 2 Little Falls 1, No. 1 Sauquoit Valley 0
    CLASS C-2
    OCTOBER 22 OPENING ROUND
    No. 9 Waterville 7, No. 8 Onondaga 5
    OCTOBER 24 QUARTERFINALS
    No. 9 Waterville 3, No. 1 Syracuse-Bishop Grimes 2
    No. 2 Fabius-Pompey 1, No. 7 Manlius-Pebble Hill 0
    No. 3 Morrisville-Eaton 7, No. 6 Dolgeville 2
    No. 4 Beaver River 1, No. 5 Sandy Creek 0
    OCTOBER 26 SEMIFINALS
    No. 2 Fabius-Pompey 1, No. 3 Morrisville-Eaton 0
    No. 4 Beaver River 1, No. 9 Waterville 0
    OCTOBER 30 FINAL
    No. 4 Beaver River 2, No. 2 Fabius-Pompey 0
    CLASS C
    NOVEMBER 2 FINAL
    Class C-2 champion Beaver River 1, Class C-1 champion Little Falls 0
    CLASS D
    OCTOBER 22 OPENING ROUND
    Page 2 of 2 - No. 3 Cincinnatus 1, No. 14 Syracuse-Faith Heritage 0, overtime
    No. 4 Remsen 6, No. 13 Sackets Harbor 0
    No. 5 Lyme 3, No. 12 Madison 1
    No. 6 Brookfield 4, No. 11 McGraw 1
    No. 7 Oriskany 2, No. 10 Hamilton 1
    No. 9 Stockbridge Valley 2, No. 8 Old Forge 1
    OCTOBER 24 QUARTERFINALS
    No. 1 Copenhagen 6, No. 9 Stockbridge Valley 0
    No. 2 Poland 5, No. 7 Oriskany 1
    No. 3 Cincinnatus 7, No. 6 Brookfield 0
    OCTOBER 25 QUARTERFINAL
    No. 4 Remsen 4, No. 5 Lyme 1
    OCTOBER 29 SEMIFINAL
    No. 1 Copenhagen 2, No. 4 Remsen 1
    OCTOBER 30 SEMIFINAL
    No. 2 Poland 3, No. 3 Cincinnatus 0
    NOVEMBER 2 FINAL
    No. 2 Poland 4, No. 1 Copenhagen 2

        calendar