|
|
|
The Times
  • SCHOLASTIC FOOTBALL: Section II playoffs

    • email print
  • CLASS AA
    OCTOBER 25 QUARTERFINALS
    No. 1E Albany-Christian Brothers Academy 49, No. 4L Columbia 6
    No. 1L Shaker 23, No. 4E Shendendehowa 21
    No. 2E Saratoga Springs 48, No. 3L Troy-La Salle 27
    No. 3E Guilderland 38, No. 2L Colonie 35
    NOVEMBER 1 SEMIFINALS
    No. 3E Guilderland (6-2) at No. 1E Albany-Christian Brothers Academy (7-1), 7 p.m.
    No. 2E Saratoga Springs (7-1) at No. 1L Shaker (7-1), 7 p.m.
    CLASS A
    OCTOBER 25 QUARTERFINALS
    No. 1 SE Troy 48, No. 4 NW Gloversville 0
    No. 2 NW Burnt Hills-Ballston Lake 67, No. 3 SE Mohonasen 8
    No. 3 NW Amsterdam 48, No. 2 SE Averill Park 34
    OCTOBER 26 QUARTERFINAL
    No. 1 NW Queensbury 41, No. 4 SE Albany-Bishop Maginn 0
    NOVEMBER 1 SEMIFNAL
    No. 2 NW Burnt Hills-Ballston Lake (7-1) at No. 1 SE Troy (6-2), 7 p.m.
    NOVEMBER 2 SEMIFINAL
    No. 3 NW Amsterdam (5-3) at No. 1 NW Queensbury (8-0), 1:30 p.m.
    CLASS B
    OCTOBER 25 QUARTERFINALS
    No. 1W Schalmont 53, No. 4R Green Tech 0
    No. 2W Broadalbin-Perth 43, No. 3R Lansingburgh 7
    No. 2R Ravena-Coeymans-Selkirk 22, No. 3W Scotia 12
    OCTOBER 26 QUARTERFINAL
    No. 1R Cohoes 42, No. 4W Glens Falls 19
    NOVEMBER 1 SEMIFINAL
    No. 2R Ravena-Coeymans-Selkirk (6-2) at No. 1W Schalmont (8-0), 7 p.m.
    NOVEMBER 2 SEMIFINAL
    No. 2W Broadalbin-Perth (7-1) at No. 1R Cohoes (5-2), 1 p.m.
    CLASS C
    OCTOBER 25 QUARTERFINALS
    No. 1N Hoosick Falls 40, No. 4S Watervliet 6
    No. 1S Chatham 52, No. 4N Mechanicville 7
    No. 2N Corinth 39, No. 3S Voorheesville 19
    OCTOBER 26 QUARTERFINAL
    No. 2S Fonda-Fultonville 47, No. 3N Stillwater 6
    NOVEMBER 2 SEMIFINALS
    No. 2S Fonda-Fultonville (7-1) vs. No. 1N Hoosick Falls (8-0) at Stillwater High School, 1 p.m.
    No. 2N Corinth (6-2) vs. No. 1S Chatham (8-0) at Stillwater High School, 7 p.m.
    CLASS D
    OCTOBER 25 QUARTERFINAL
    No. 2S Rensselaer 45, No. 3N Warrensburg 28
    OCTOBER 26 QUARTERFINALS
    No. 1S Cambridge 48, No. 4N Whitehall 18
    No. 1N Greenwich 41, No. 4S Schoburg 19
    No. 2N Salem 27, No. 3S Canajoharie 13
    NOVEMBER 2 SEMIFINALS
    No. 2N Salem (5-3) vs. No. 1S Cambridge (8-0) at Schuylerville High School, 1 p.m.
    No. 2S Rensselaer (7-1) vs. No. 1N Greenwich (7-1) at Schuylerville High School, 7 p.m.

        calendar