|
|
|
The Times
  • BOYS' CROSS COUNTRY ROUNDUP: Bandel wins race in Oriskany

    • email print
      Comment
  • ORISKANY, N.Y. — Central Valley Academy junior Nick Bandel paced the field at Oriskany’s dual meet Wednesday, winning the five-kilometer race with a time of 18:38.
    Herkimer’s Austin Cady ran second in 19:15 and fellow Magician Brett Baker crossed the finish line in fifth place to help his team sweep duals against Oriskany, Sherburne-Earlville and Central Valley Academy.
    Herkimer and Central Valley Academy both host duals Wednesday. The Herkimer meet will be run on the Herkimer County Community College course and Central Valley Academy will run on the traditional Ilion course starting on Diss Memorial Field and climbing into Russell Park.
    TEAM SCORES
    Central Valley Academy 21, Sherburne-Earlville 39 Hamilton 9, Westmoreland 12 Herkimer 25, Central Valley Academy 31 Herkimer 25, Oriskany 30 Herkimer 20, Sherburne-Earlville 35 Oriskany 26, Central Valley Academy 30 Oriskany 21, Sherburne-Earlville 38 Hamilton and Westmoreland incomplete
    TOP FIVE INDIVIDUALS
    1, Nick Bandel (CVA), 18:38 2, Austin Cady (Herk), 19:15 3, Ian Benedict (S-E), 19:25 4, Doug Wilson (Orisk), 19:43 5, Brett Baker (Herk), 19:49
    CLINTON MEET
    KIRKLAND, N.Y. — Running on his home course in Kirkland Town Park for the second week in a row, Clinton Warrior Jack Yaworsky picked up another win Wednesday.
    Yaworsky’s time of 16:05 was eight seconds off the pace he set seven days earlier but good enough to beat runner-up Jon Kulp, a Clinton teammate, by more than one minute.
    William Lawrence from West Canada Valley finished seventh and Wally Szarek, the top Poland finisher, was eighth.
    TEAM SCORES
    Clinton 15, Poland 48 Canastota and West Canada Valley incomplete
    TOP 10 INDIVIDUALS
    1, Jack Yaworsky (Clin), 16:05 2, Jon Kulpa (Clin), 17:10 3, Adam VanValkenburgh (Can), 17:28 4, Diego Rojo (Clin), 17:30 5, Tim Schlosser (Clin), 18:46 6, Owen Tinkler (Clin), 18:54 7, William Lawrence (WCV), 19:23 8, Wally Szarek (Pol), 19:37 9, Enzo Cicchinelli (Clin), 19:45 10, Joe Sorci (Can), 19:49
    SAUQUOIT VALLEY MEET
    SAUQUOIT, N.Y. — Sauquoit Valley’s Indians took advantage of their home course Wednesday and won their dual meet showdown with Holland Patent.
    Indian Nick Spina won the race in 18:03 with Holland Patent Golden Knight Barrett Celecki 13 seconds behind. The Indians and Golden Knights took the top eight individual spots and Sauquoit Valley defeated Holland Patent 24-31.
    Little Falls Mountie Trey Demeree ran ninth to interrupt the Indians’ and Golden Knights’ finishers.
    TEAM SCORES
    Holland Patent 21, Little Falls 36 Sauquoit Valley 24, Holland Patent 31 Sauquoit Valley 16, Little Falls 43 Remsen incomplete
    TOP 10 INDIVIDUALS
    1, Nicholas Spina (SV), 18:03 2, Barrett Celecki (HP), 18:16 3, Erik Gleba (SV), 18:44 4, Bryce Zayachek (HP), 18:45 5, Steven Philpotts (SV), 19:33 6, Devin Murphy (SV), 19:44 7, Logan Zayachek (HP), 19:55 8, Chris Celecki (HP), 20:01 9, Trey Demeree (LF), 20:12 10, Ryan Griffith (SV), 20:17
    WATERVILLE MEET
    WATERVILLE, N.Y. — Adirondack’s Ryan O’Rourke was seven seconds faster than New York Mills Marauder Mike Bennett Wednesday and won the individual competition at Waterville’s dual meet.
    O’Rourke ran five kilometers in 17:09 with Bennett finishing in 17:16. Adirondack’s Connor Hrynuk finished third and also broke 18 minutes.
    Page 2 of 2 - TEAM SCORES
    Adirondack 15, Cooperstown 42 Adirondack 15, Mt. Markham 44 Adirondack 24, New York Mills 31 Cooperstown 27, Mt. Markham 28 New York Mills 11, Cooperstown 43 New York Mills 15, Mt. Markham 46 Waterville incomplete
    TOP 10 INDIVIDUALS
    1, Ryan O’Rourke (Adk), 17:09 2, Mike Bennett (NYM), 17:16 3, Connor Hrynuk (Adk), 17:53 4, Joe Topa (NYM), 18:14 5, Dallas Robinson (Adk), 18:37 6, A.J. Ganim (NYM), 18:49 7, Brandon Gallone (Adk), 18:57 8, Derek Spann (Adk), 19:04 9, Ryan Kulesa (NYM), 19:12 10, Jacob Russell (Coop), 19:23

        calendar